МАГАЗИН

Розміри винних пляшок: чому стандартний об’єм рівний 0,75 літра?

Чому об’єм стандартної пляшки вина становить 750 мл? – Більшість виноробів та експертів у всьому світі не можуть дати точної відповіді на це питання.

Швидше за все це пов’язано з нормами, встановленими європейським законодавством. Ще в 1974 році в Європі як основний стандарт ввели об’єм для пляшок вина – 0,75 л. Звичайно, що ці норми допускають й інші об’єми винних пляшок, серед яких 100 мілілітрів, один літр, 0,5 літра, 0,75 літра і т.д. Однак останній став повсюдним зразком. Існує кілька версій, чому вибір ліг саме на цей об’єм. Розглянемо кожну конкретніше.

Перша версія пов’язана з об’ємом легень. Так, Вам не здалося. Ще якихось 300 років тому пляшки для вина були виключно ручної роботи, їх видували склодуви.

Об’єм скляної тари для вина безпосередньо залежав від об’єму легень склодува. За раз майстер міг видувати об’єм повітря, що дорівнює 650-750 мл. При цьому активніше використовували ті пляшки, що більше, тому що їх було зручніше зберігати і транспортувати.

Друга версія пов’язана з особливостями торгівлі та експорту. За часів, коли Англія та Франція були торговими партнерами, виноробам було простіше вести торговельний облік.

Французьке вино експортували до Англії найчастіше в бочках. Наприклад, у 225-літровий бордоський барик вміщувалося 300 пляшок вина об’ємом 0,75 л. В англійській системі мір 225 літрів дорівнюють 50 галонам (1 галон = 4,5 л). Їх зручно було поділити на 25 ящиків по 12 пляшок. Тому такі пропорції спрощували підрахунок вина у великих партіях.

Згідно з ще однією версією, з кілограма винограду може вийти приблизно 0,75 л вина. Цей факт фахівці підтверджують тим, що у промисловому виробництві кількість соку, отримана під пресом, дорівнює 70% ваги винограду.

Наступна теорія – це можливість заповнити з однієї пляшки 6 келихів вина. За правилами медицини, три келихи вина на день не шкодять здоров’ю людини. Тому пляшка об’ємом 0,75л – ідеальний варіант для вечері на двох.

А ось ще у Стародавньому Римі, коли скляні пляшки не використовувалися, вино зберігали у невеликих судинах ємністю 270 мл. Така доза вина входила до денного раціону римських солдатів. Звичайно ж, зручніше і легше було заокруглювати цю міру до 250 мл. Імовірно, одну пляшку вина можна було поділити на трьох солдатів.

За сучасними світовими стандартами вибір винних пляшок об’ємом 0,75 мл ефективний тим, що таку тару зручніше транспортувати, оскільки пляшки компактно укладаються в ящики в горизонтальному положенні.

Ще ряд міркувань пов’язаний із зручністю оподаткування таких пляшок. Однак якщо їх порівнювати з 0,5-літровими пляшками, то цю версію можна легко спростувати.

Якщо ж об’єм 0,75 л визнаний класичним у виноробстві, то різновидів форм пляшок можна виділити чотири. Коротко охарактеризуємо кожну з них:

Бордоські пляшки. Такі ємності мають увігнуте дно та рівну циліндричну форму. У пляшках такого типу чудово зберігаються витримані вина.

Бургундські пляшки. Не менш популярні ємності, трохи ширші за формою, ніж бордоські і мають більш пологі плечі. В основному виготовляються із зеленого скла, призначені для напоїв без осаду.

Пляшки «Рона». Зовні схожі з бургундськими пляшками, трохи вищі й трохи вужчі в діаметрі. Головна відмінність, якою можна розрізнити такі пляшки – на них нанесений герб.

Пляшки «Флейта». Також подібні до бургундських пляшок. Високі, витягнуті пляшки використовуються для зберігання вин з класичних сортів винограду, наприклад, Рислінга.

Пляшки для шампанського виготовляють із зеленого чи коричневого скла для захисту напою від прямих сонячних променів. Як правило, такі пляшки важкі, мають товсті стінки та увігнуте дно, що вкрай важливо для розподілу тиску в ємності.

На закінчення можна сказати, що всі версії встановлення стандартного об’єму винної пляшки логічні та мають право на існування. А ось яка з них правильніша, кожен може вирішити це для себе.